Góry i Pogórze Izerskie
Przyroda
Góry Izerskie wraz z Pogórzem to najdalej na zachód wysunięta część polskich Sudetów, przez którą przebiegają granice z Czechami i Niemcami. Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa (1126 m), wznosząca się w Grzbiecie Wysokim. W malowniczym, urzekającym krajobrazie Izerów przeważają szerokie doliny i wzniesienia o wydłużonych, łagodnych stokach. Płynące przez nie cztery najważniejsze rzeki: Izera, Kwisa, Kamienica i Kamienna na niektórych odcinkach mają rwący nurt charakterystyczny dla rzek górskich, na innych łagodnie meandrują w typowo równinny sposób. Rozległe torfowiska, z których najstarsze mają nawet 10 tysięcy lat, są porośnięte wieloma unikalnymi gatunkami roślin, chronionymi dzięki czterem rezerwatom przyrody: „Torfowiska Doliny Izery”, „Krokusy w Górzyńcu”, „Grądy koło Posady” i leśnokwiatowy rezerwat „Góra Zamkowa”.
Atrakcje dla turystów
Góry Izerskie są atrakcyjne dla turystów przez cały rok. Zimą to mekka narciarzy biegowych z siecią doskonale utrzymanych tras po obu stronach granicy, dostępnych poprzez turystyczne przejścia graniczne, latem to region, w którym spotkać można wielu miłośników dwóch kółek. Duże fragmenty tych gór mają charakter spłaszczonych wierzchołków i dużych połaci niemal równego terenu, co daje doskonałe możliwości planowania zróżnicowanych tras rowerowych. Ruch turystyczny skupia się w dwóch miejscowościach: Świeradowie Zdroju i w Szklarskiej Porębie, której częścią są Jakuszyce ze słynną Polaną Jakuszycką.
Jest to także region niezwykle bogaty w zabytki. Warto zobaczyć typowe dla Łużyc budownictwo mieszkaniowe, którego wspaniałe przykłady zachowały się w okolicach Zgorzelca i Bogatyni. M.in. na rynku w Sulikowie znajdziemy dwa urocze drewniane domki z podcieniami, stanowiące fragment dawnej zabudowy całego placu. Warte odwiedzenia są dawne siedziby rycerzy i szlachty, zamki i ich ruiny. Na przykład Gryf, Wleń, Siedlęcin, Radomierzyce, Płakowice, Maciejowiec, czy piękny przykład włoskiego renesansu – pałac w Nawojowie Łużyckim.
Potężny zamek Czocha, będący tłem dla licznych filmów, od komedii wojennych po ekranizację „Pamiętników Fanny Hill”, wznosi się dumnie ze swą monumentalną wieżą nad Jeziorem Leśniańskim. Wartych odwiedzenia jest także wiele miast, dość wspomnieć o zabytkach Lwówka Śląskiego, Nowogrodźca, Lubania, Zgorzelca czy Lubomierza, znanego również z Muzeum Kargula i Pawlaka oraz Festiwalu Filmów Komediowych.