Uzdrowiska Dolnego Śląska

Najstarsze w Polsce uzdrowisko

Pasma Sudetów okalające Dolny Śląsk od zachodu i południa, z ich pięknymi dolinami i kotlinami, ciepłymi źródłami i leczniczymi wodami, sprawiają, że dolnośląskie posiada najgęstszą sieć malowniczo położonych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Wymieńmy przynajmniej kilka z nich.

Najstarsze w Polsce uzdrowisko, Cieplice–Zdrój, to enklawa zdrowotna pośrodku gwarnej Jeleniej Góry. Przepięknie położone na płaskim terenie Kotliny Jeleniogórskiej, w otoczeniu gór Izerskich, Karkonoszy, Kaczawskich i Rudaw Janowickich. W tym miejscu od 22 000 lat biją cieplice, czyli źródła termalne, którym zdrój zawdzięcza swą nazwę. Wody cieplickie są niskozmineralizowane, nasycone fluorem i krzemionką, a ich temperatura dochodzi do 90 stopni, co sprawia, że cieplickie źródła to najgorętsze tego typu złoża w Polsce.

Długopole-Zdrój

Długopole-Zdrój wraz Lądkiem, leżące w dolinie rzeki Nysy Kłodzkiej, w Kotlinie Kłodzkiej u podnóża Gór Bystrzyckich, znane jest z doskonałych wód leczniczych Emilia, Kazimierz i Renata. Leczy się tam przypadłości ortopedyczne, reumatyczne, neurologiczne czy pulmonologiczne. Działa tu zakład przyrodoleczniczy Karol oraz nieodzowna w uzdrowiskach pijalnia wód mineralnych. Kuracjusze mogą liczyć na kąpiele mineralne, suche kąpiele gazowe, natryski wodolecznicze, inhalacje i kurację pitną wodami mineralnymi.

W Dusznikach Zdroju, malowniczo położonych w otoczeniu lasów sosnowych i świerkowych oraz bukowych i brzozowych, poczujecie uzdrawiającą moc natury. Tutejszy klimat o cechach podalpejskich wraz ze szczelinowymi wodami mineralnymi, należącymi do szczaw wodorowęglanowo – wapniowych, to podstawowe elementy lecznicze uzdrowiska. W Dusznikach-Zdroju koncertowali Fryderyk Chopin i niemiecki kompozytor żydowskiego pochodzenia – Felix Mendelssohn-Bartholdy. Dziś, na pamiątkę koncertów wielkich muzyków, odbywają się tu międzynarodowe festiwale chopinowskie i festiwal „Muzyka Epok”.

Inne dolnośląskie uzdrowiska to Czerniawa-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Jelenia Góra, Karpacz, Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Przerzeczyn-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Sokołowsko, Szklarska Poręba i Świeradów-Zdrój. Oprócz bogatej oferty noclegowej i sanatoryjnej miejscowości te oferują także atrakcje turystyczne i kulturalne: koncerty, festiwale muzyczne i teatralne oraz piękne zabytki architektury wielu epok.