Góry Sowie
Niezwykłe pejzaże
Malownicze Góry Sowie, pasmo Sudetów Środkowych, zachwycają niezwykłymi pejzażami, które podziwiać można z wielu punktów widokowych. Są cudownym miejscem na wycieczki piesze i rowerowe, a zimą zapierające dech w piersiach widoki podziwiać można podczas jazdy na licznych szlakach przygotowanych do uprawiania narciarstwa biegowego.
Góry Sowie przyciągają wielu turystów także dzięki średniowiecznym zamkom i malowniczym ruinom. Musicie zobaczyć okazały, przywracany właśnie do świetności, Zamek Grodno nieopodal Zagórza Śląskiego. W Zagórzu warto przy okazji obejrzeć spektakularną zaporę wodną na Bystrzycy i powstałe dzięki niej Jezioro Lubachowskie. Niesamowite wrażenie robi również zamek w Owieśnie i ruiny Zamku Rogowiec.
Punkty widokowe
Będąc w Górach Sowich koniecznie odwiedźcie wieżę widokową na Wielkiej Sowie, najwyższym szczycie pasma wznoszącym się na wysokość 1015 m. Dwudziestopięciometrowa wieża jest swoistym symbolem tych gór. Wybudowana w 1906 roku powstała jako efekt panującego wówczas kultu pierwszego kanclerza Rzeszy Niemieckiej Otto von Bismarcka. Na świecie powstało aż 240 wież z tej samej inicjatywy. Możemy z niej podziwiać rozległe widoki na całe niemal Sudety od Karkonoszy po Masyw Śnieżnika, a w bezchmurne dni dostrzeżemy także Wrocław. Inne warte zdobycia punkty widokowe to między innymi wieża kościoła WNMP w Bielawie, wieża na szczycie Kalenicy i Twierdza Srebrnogórska, będąca jednocześnie niezwykle oryginalnym zabytkiem architektury militarnej.
Nie sposób nie wspomnieć o Podziemnym Mieście Osówka – udostępnionej do zwiedzania największej części zespołu podziemnych korytarzy i hal położonych w Górach Sowich. Osówka jest elementem realizowanego przez niemieckich nazistów w latach 1943 – 45 projektu „Riese”. W sieci podziemnych korytarzy miały prawdopodobnie powstać hitlerowskie fabryki broni. Według innych źródeł w części z nich znaleźć się miała kwatera Hitlera i dowództwa niemieckich sił zbrojnych. W Osówce oglądać można 1700 m podziemnych tuneli i dwie duże budowle naziemne.
Podobnie na wyobraźnię działają Sztolnie Walimskie, również część projektu „Riese”. Kompleks „Rzeczka” to 500 m korytarzy z imponującymi halami kryjącymi najgłębsze mroki II wojny światowej: do ich budowy wykorzystywani byli więźniowie z obozu w Gross Rosen, z których większość zmarła z powodu nieludzkich warunków pracy, chorób i głodu.