Ziemia wałbrzyska

Przemysłowy Wałbrzych

Przemysłowy Wałbrzych, kojarzony do niedawna wyłącznie z industrializacją, kopalniami, hutami i innymi dużymi zakładami, stał się sławny dzięki tajemnicy Złotego Pociągu, w którym niemieccy naziści mieli ukryć skarby polskiej kultury i kosztowności, by wywieźć je do III Rzeszy. Czy Złoty Pociąg w podwałbrzyskich podziemiach naprawdę istnieje? – na razie nie wiadomo. Wiadomo jednak z całą pewnością, że Ziemia Wałbrzyska to jeden z najciekawszych przyrodniczo i kulturalnie zakątków Polski. Do tego wciąż jeszcze mało popularny wśród turystów.

Dlaczego warto poznać ten region?

Dlaczego warto go poznać? Dla niesamowitej historii, bogatego dziedzictwa kulturowego, urzekającej przyrody, zdrojów i uzdrowiskowego klimatu, a także urozmaiconego górskiego terenu odpowiedniego zarówno dla rodzin z dziećmi, seniorów, jak i wymagających turystów – amatorów rowerów i sportów ekstremalnych.

Z atrakcji turystycznych dla aktywnych warto wymienić liczne trasy piesze i rowerowe w obrębie malowniczych Gór Wałbrzyskich, będących pasmem Sudetów, gdzie spotkać można między innymi muflony, jelenie, sarny i dziki. Zimą na nartach pojeździcie w okolicach Jedliny-Zdroju, Rzeczki, Mieroszowa, Boguszowa-Gorców i Głuszycy. Ciekawostką jest całoroczny tor saneczkowy w Jedlinie-Zdroju.

Ale prawdziwy skarb Ziemi Wałbrzyskiej to materialne dziedzictwo kultury. Począwszy od Zamku Książ – jednego z najpiękniejszych i najbardziej okazałych w Polsce, przy którym działa słynne Stado Ogierów – duży ośrodek jeździecki i sportów konnych, poprzez liczne średniowieczne zamki i ruiny (Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, ruiny Zamku Radosno czy Zamku Cisy), aż po kompleksy wykutych w skale tuneli z czasów II wojny światowej, zwane podziemnymi miastami. Najważniejsze z nich to Kompleks Sztolni Podziemnych „Włodarz” i Podziemne Miasto Głuszyca.

Nie sposób nie wspomnieć także o słynących z doskonałych leczniczych wód uzdrowiskach w Jedlinie-Zdroju i Szczawnie-Zdroju oraz Sokołowsku z jego piękną architekturą i specyficznym mikroklimatem.