Karkonosze

Najwyższe pasmo Sudetów

Karkonosze, najwyższe pasmo Sudetów ze Śnieżką wznoszącą się na 1603 m nad poziomem morza, zachwycają od setek lat i aż trudno uwierzyć, że te granitowe, malownicze góry są dziś tak mało w Polsce znane. Zalesione stoki, urzekające pięknem szerokie doliny i torfowiska zachęcają do pieszych i rowerowych wycieczek albo spędzenia kilku dni w jednym z pensjonatów czy gospodarstw agroturystycznych.

Niesamowite formacje skalne

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu Karkonoszy są niesamowite formacje skalne, wyrastające spośród lasu nawet na dwadzieścia pięć metrów. W sumie około stu pięćdziesięciu grup skalnych i pojedynczych skałek tworzy unikalny na skalę kraju zespół naturalnych, kamiennych rzeźb o różnorodnych formach i wysokości, które ze względu na fantastyczne ukształtowanie i związane z nimi legendy przybrały indywidualne nazwy, jak Pielgrzymy, Słonecznik czy Końskie Łby.

Niesamowite wrażenie robią także kotły lodowcowe, czyli ogromne skalne zagłębienia otoczone z trzech stron stromymi stokami. W Karkonoszach najbardziej spektakularne są dwa bliźniacze Śnieżne Kotły oraz Kocioł Wielkiego Stawu i Małego Stawu z pięknie położonym schroniskiem Samotnia. Jeśli dodamy do tego liczne potoki, wodospady z Wodospadem Kamieńczyka i Wodospadem Szklarki na czele oraz bogatą faunę, wśród której warto wymienić wilki, rysie czy muflony, otrzymujemy cudowną, bogatą krainę idealną na wakacyjny wypoczynek czy zimowe ferie.

Karkonosze to jednak nie tylko przyroda i krajobrazy, ale także region pełen zabytków architektury i malowniczych miasteczek. Warto odwiedzić przepiękną Jelenią Górę z uzdrowiskowymi Cieplicami; wybraną przez Program III Polskiego Radia na Zimową Stolicę Polski Szklarską Porębę czy znany ze Świątyni Wang i licznie odwiedzany o każdej porze roku Karpacz. Widowiskowo prezentuje się też zamek Chojnik na Górze Chojnik nieopodal Jeleniej Góry.