Kotlina Kamiennogórska

Położenie

Kotlina Kamiennogórska jest trzecią co do wielkości kotliną w Sudetach, która jednakże jest najwyżej położona – jej dno leży powyżej 500 m n.p.m. W skład kotliny wchodzi Obniżenie Kamiennej Góry, Brama Lubawska, Kotlina Krzeszowska i Obniżenie Leska.

Urokliwe zakątki

W Kotlinie Kamiennogórskiej znajdują się najbardziej urokliwe zakątki Sudetów – Worek Okrzeszyński, okolice Krzeszowa i Chełmska Śląskiego. Do szczególnych atrakcji kotliny należy zaliczyć cysterski kompleks w Krzeszowie oraz drewniane domki tkaczy w Chełmsku Śląskim.

Kotlina Kamiennogórska ze względu na ukształtowanie powierzchni jest świetnym terenem na wyprawy rowerowe zarówno dla słabszych jak i dla wymagających turystów rowerowych. Kotlinę Kamiennogórską otaczają pasma Gór Kamiennych, Wałbrzyskich, Stołowych i Rudaw Janowickich. Ponadto w okolicach Lubawki styka się ona z Karkonoszami.

Przez pasmo Gór Stołowych – Zawory graniczy ona z Obniżeniem Mieroszowa, które jest odgałęzieniem Kotliny Broumovskiej. Na terenie kotliny znajdują się oprócz największej Kamiennej Góry takie miasteczka jak: Chełmsko Śląskie, Krzeszów, Lubawka. Ponadto należy wspomnieć o Pisarzowicach, Okrzeszynie, Czarnym Borze, i Witkowie Śląskim.