Wrocław
Miasto do życia i wypoczynku
Niezależnie od tego, czy uwielbiacie zwiedzać zabytki, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, czy po prostu spacerować po malowniczych zaułkach chłonąc atmosferę miasta, Wrocław zachwyci was i pozostanie w waszych wspomnieniach na długie lata. Stolica Dolnego Śląska, Miejsce Spotkań, Europejska Stolica Kultury 2016, a najprościej rzecz ujmując, cudowne miasto do życia i wypoczynku.
Przez Wrocław, pełen zieleni, parków i skwerów, położony na kilkudziesięciu wyspach, przepływa aż siedem dużych rzek z Odrą na czele i ponad dwadzieścia mniejszych strug i potoków. Stare Miasto opływa Fosa Miejska, a liczne kanały pomagają w żegludze i regulacji stanów wody. Sprawia to, że bardzo charakterystycznym elementem architektury miasta są mosty i kładki, których w sumie naliczono ponad sto trzydzieści. Najpiękniejsze wrocławskie mosty, które warto obejrzeć nawet dwukrotnie (za dnia i nocą, gdy uroku dodaje im niesamowita iluminacja) to Most Grunwaldzki, Zwierzyniecki i Tumski oraz widoczne z wielu kilometrów nowoczesne mosty Milenijny i Rędziński.
Architektura Wrocławia
Architektonicznie we Wrocławiu przeważa imponujący klasycyzm i budowle w stylu historycznym i eklektycznym z XVIII i XIX wieku (Opera Wrocławska, Teatr Lalek, gmach Starej Giełdy, dworzec główny PKP, wieże ciśnień Na Grobli i przy ulicy Wiśniowej, całe kwartały kamienic), ale dużą reprezentację mają właściwie wszystkie okresy architektoniczne. Od romańskiego w postaci Kościoła św. Idziego z XIII wieku, poprzez gotyk (Ratusz, liczne kościoły, Arsenał Miejski), renesans i manieryzm (kamienice w Rynku), barok (budynek główny Uniwersytetu, słynna Aula Leopoldina, gmach Ossolineum z niesamowitym dziedzińcem), secesję i modernizm (Hala Stulecia z Pergolą, domy towarowe Renoma i Kameleon czy Stadion Olimpijski). Uwagę zwracają także powstałe w okresie III Rzeszy naziemne bunkry, obecnie wykorzystywane jako budynki użyteczności publicznej.
Tym, którzy chcą poczuć artystyczny klimat, z pewnością spodoba się poddana rewitalizacji dzielnica Nadodrze. To kilka kilometrów kwadratowych brukowanych uliczek, dziewiętnastowiecznych kamienic, galerii, warsztatów rzemieślniczych i niezliczonych restauracyjek, barów i kawiarni – ulubione miejsce wrocławskiej cyganerii i alternatywnych aktywistów. Na uwagę zasługuje też granicząca ze Starym Miastem Dzielnica Czterech Świątyń, gdzie w odległości zaledwie 300 m znajdują się: żydowska synagoga, cerkiew prawosławna, kościół rzymskokatolicki oraz kościół ewangelicko-augsburski.
Jeśli wolicie poleniuchować w otoczeniu zieleni, urządzić piknik na trawie czy pograć w boule, czekają na was czterdzieści cztery parki, niektóre dzikie niczym lasy, jak Park Wschodni, inne pieczołowicie pielęgnowane, jak Park Południowy, czy po prostu rozległe i piękne, jak Park Szczytnicki z Ogródkiem Japońskim.
Wieczór warto spędzić w Operze lub Narodowym Forum Muzyki, gdzie koncertują najwybitniejsi muzycy świata, albo wybrać się do Kina Nowe Horyzonty – największego arthousowego kina w Europie. Niezapomnianym ukoronowaniem wrocławskiego dnia będzie też obejrzenie świetlnomuzycznego spektaklu, jakie latem odbywają się przy fontannie na Pergoli.